YENİKAPI’DA ER MEYDANI

İstanbul Yenikapı’da yapılan etkinliklerde yağlı güreş, kuşak güreşi, aba güreşi, şalvar güreşi, ağaç güreşi gibi geleneksel Türk güreşleri ile birlikte atlı sporlar ve okçuluk gösterileri yapıldı. Etnospor Kültür Festivali “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganıyla 9-13 Mayıs’ta Yenikapı’da yapıldı.

Geleneksel Türk sporları uygulama alanları ve Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapılan etkinlikler, çeşitli illerden ve ülkelerden gelen sporcular ve sanatçıların gösterilerine sahne oldu.

Sadece Türkiye’ye has geleneksel sporlar değil, dünya genelindeki yerli ve milli sporların gelenekleri, popülerleşmesi ve hak ettiği değerleri kazanması için düzenlenen etkinliklerde, sportif ve kültürel etkinlikler iç içe sergilendi.

Toplam 883 sporcu, 11 spor dalında mücadele etti. Bunun dışında çeşitli atlı akrobasi gösterileri yapıldı. Toplam 43 oba çadırının yanısıra bir tane de büyük han çadırı kuruldu. 14 Türk Devleti ve toplulukları çadırlarının yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinin temsil edildği 20 adet bölgesel çadır da etkinlik alanında yer aldı.

Diriliş Ertuğrul, derviş ve geleneksel dondurma çadırları da büyük ilgi gördü. Spor dallarında toplam 84 at kullanıldı, katılımcıların da çoluk çocuk bindikleri atlarla birlikte 150 at oldu. 26 geleneksel çocuk oyunlarıyla birlikte TRT Çocuk alanında oyunlar sergilendi.

Ayrıca, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Genel Başkanı Ahmet Tüzün etkinliklerde Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nden gelen Güreş Federasyonu yetkilileriyle biraraya gelerek, işbirliği görüşmelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir