TURAN KURULTAYI BUGAÇ’TA YAPILDI

AHMET TÜZÜN

Türkiye’den ilk yurtdışına çıkışım, bundan tam 24 yıl önce Macaristan’a olmuştu. Onca yıl sonra bu defa Turan Kurultayı için gelmek, beni heyecanlandırdı. Budapeşte’yi daha güzel ve daha yaşanılır buldum.

Ondan da önemlisi; dostlarımla, kardeşlerimle biraraya geldim. Bizim için en büyük zenginlik; aynı yolda yürüdüklerimizin güvenini ve sevgisini hissetmektir.

Kurultay tek kelimeyle muhteşemdi. Kılcal damarlarınıza kadar, Türk olduğunuzu hissediyorsunuz. Allah’ın adaletini yeryüzünde yayma vazifesini omuzlarınızda buluyorsunuz. Felek rüzgârlarının tersten esmesine ve bütün olumsuzluklar iklimine rağmen, sarsılmaz bir inanca sahip olmanın mağrur edasını duyumsuyorsunuz. 

Kısacası; bir yanda şaman ayini yapılırken öbür yanda semaya uzanan dualara katılıyor, bir yanda Atilla’nın tarihten bu yana sönmeyen ateşine odun taşırken, öbür yanda Avrupa’nın göbeğinde, Doğudan gelen ve yenilenmekte olan bir nizâmın ayak seslerini duyuruyorsunuz.

Bir dahaki sefere, tüm bunları yaşamanız için, sizi de bekleriz efendim…

TÜRKLER İŞTE BÖYLE BİR MİLLET!

“Türkler tarafından 150 yıl boyunca idare edilmemizi şans olarak tanımlıyorum. Ülkemiz Türkler değil de başka bir millet tarafından alınsaydı, dilimizi ve dinimizi değiştirmemizi isteyeceklerdi, biz de asimile olacaktık.”

24 ocak 2011 tarihinde İspanyol ABC gazetesine verdiği röportajında böyle diyordu Macaristan Eski Cumhurbaşkanı Pal Schmitt…

BÜYÜK TURAN KURULTAYI

MACARİSTAN’DA TOPLANDI

Macaristan’da düzenlenen Turan Kurultayı’na Türkiye’nin de bulunduğu 27 ülke katıldı. Yaklaşık 300 bin kişinin iştirak ettiği etkinlikte, giysilerle, oyunlarla tarih yeniden canlandı. Kurultayın amacı, dünyadaki bütün Macar, Hun, Türk topluluklarının kaynaşmasını sağlamak.

Bütün Türk topluluklarını birbirlerine yakınlaştırmak amacıyla 2007’den bu yıla kadar düzenlenen Türk Kurultayı’nın bu yılki ayağında birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı. İlki Kazakistan’da yapılan kurultay, 2008’den beri Macaristan’da sürdürülüyor.

Macaristan’ın Bugac kentinde 10-12 Ağustos’ta düzenlenen kurultayın açılışını Macaristan Parlamentosu Başkan Vekili Sandor Lezsak yaptı. Etkinlik öncesinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban da kurultayı düzenleyen Macar Turan Vakfı’na 251 bin euroluk yardımda bulundu.

Organizasyona Kazakistan, Bakanlık seviyesinde katıldı. Türkiye de Büyükelçilik seviyesinde iştirak etti. Etkinlikte kardeş uluslar, kurulan gösteri alanında yöresel oyunlar, sportif etkinlikler ve müzik gösterileri sundu.

Göçebe savaş oyunları, atlı gösteriler, tazı-şahin yarışları, okçuluk gibi gelenekler yeniden canlandırıldı. Demir zırh, deri giysiler ve kürk kalpaklar giyen katılımcılar izleyenleri sanki eskiye yolculuğa çıkardı. Orta Asya Türk kökenli 300 otağ kuruldu. 350 atlı yiğit de savaş gösterilerini sergileyerek Türk topluluklarının geleneksel özelliklerini tanıttı.

Kurultayda her gün katılımcıları gün ağarırken uyandıran davul, “yertincin” en büyük şaman davulu olma özelliğini gösteriyor. Macar Turan Vakfı yetkilileri “utkularının” soydaşları ile birleşmeyi gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Turan Vakfı Medya Başkanı Szakacs: “Boyların toplantısında eski atalarımızı anıyoruz. Kurultay, atalarımızın binlerce yıllık geleneksel söylenceleri, eski kahramanlıkları ve kendi ulusal bilincine uyan gerçek Hun Türk tarihini gösteriyor. Macar, Hun ve Türk bilincine mensup ulusların kaynaşmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

TARİH YENİDEN CANLANDI

Macaristan’ın Bács-Kiskun Eyaleti Bugac şehrinde çok sayıda Turan çadırının kurulduğu kurultayda, yüzlerce atlı yaptığı gösterilerle izleyicileri büyüledi.

Kurultayın açılışını, üç dönemdir hamiliğini yürüten Macaristan Parlamentosu Başkanvekili Lezsak Sandor’up yapması çok anlamlı ve olumlu karşılandı.

BÜYÜK KATILIM

Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tataristan, Moğolistan, Yakutistan, Türkmenistan, Uygur Türkleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Dağıstan, Rusya ve birçok Türk boyu temsilcisinin yanında Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen Türkler de organizasyonda yer aldı. Kurultaydaki ortam; 500-1000’li yılların orta Asya Turan halklarının yaşamını gösterirken, Türkiye ve Avrupa’dan gelen Türk dernekleri çeşitli konserler düzenledi.

iki yılda bir düzenlenen kurultaya bu yıl 27 ülkeden katılım gerçekleşirken, kurultaya Türkiye bu yıl ilk kez yaklaşık bin kişilik bir ekiple iştirak etti. Türkiye’den 500 Türk vatandaşı ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden de 500 civarında Türk organizasyonda yer aldı.

AVRUPA TÜRKLERİ DE ORADAYDI

Almanya’nın Nürnberg şehrinde faaliyet gösteren Medina Türk Müzesi Müdürü Cemalettin Özdemir, bu organizasyona başından beri geldiklerini, kendilerinin yanı sıra Almanya’nın çeşitli şehirlerinden de gelen Türklerin olduğunu kaydetti. Özdemir, açıklamasında ayrıca kurdukları ekipte Osmanlı-Türk kıyafetlerini sergilediklerini, Macaristan’da düzenlenen bu kurultaya katılmaktan ötürü büyük zevk aldıklarını, kardeşliği gördüklerini ve bu organizasyona desteğe devam edeceklerini söyledi.

SPOR VE KÜLTÜR GÖSTERİLERİ

İki gün süren kurultaya 300 binin üstünde ziyaretçi geldi. Organizasyona katılan ülke bayrakları at üstünde tek tek sergilendi. 320 atlı enfes gösteriler ve yarışlar ile izleyicileri etkiledi. 300 açık hava çadırının kurulduğu alanda çeşitli boyların halk oyunları, dans gösterileri, şarkılar ve türküler söylendi. Şenlik havasında geçen kurultaya katılan ülke ve topluluklar konserler verdi. Kurultaya katılan ülke ve boyların bayrakları, atlı süvarilerin gösterileri ile ayrı ayrı sergilendi.

DÜNYA TÜRKLERİNİN MERKEZİ BUGAÇ

Her yeni kurultaya katılım bir öncekine nazaran daha kalabalık olurken, Macaristan’ın tam ortasında, Budapeşte’den 119 km. mesafede gerçekleştirilen kurultay, Hun Türk halklarının buluşması şeklinde yapılıyor . Oyunlarla, şölenlerle tarihin yeniden canlandırıldığı, Hun Türk kavimlerinin kaynaştığı, uluslararası işbirliğinin geliştiği kurultaya, her defasında daha çok katılım oluyor.

Bölgede konaklamak isteyenlere üç gün boyunca çadır kurma, kamp yapma, sıcak su ve duş yapma imkanı sağlanıyor. Zırhlı atlı geçit töreni, düellosu ve gösterileri, atlı güreşçilik, koyun kovalama yarışları, göçebe savaş mücadeleleri, okçuluk gösterileri canlandırılıyor. Karpat Havzası’ndaki kürk kalpaklar, milli geleneksel el işi sanatları, süslemeler, demir dövme işçiliği, deri kıyafetlerin yapım ve el sanatları ustaları hünerlerini göstererek, ziyaretçileri adeta farklı bir zamana taşıyor. Alanın girişine kurulan 188 cm. çapındaki “taltoş davulu” ise her sabah katılımcıları uyandırma görevi üstlenen Şaman geleneğini sürdürüyor.

Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türk dünyasından çok çeşitli ulusların, kavimlerin katıldığı şenlik havasında geçen böylesine kapsamlı bir organizasyon için Macar hükümetine teşekkür etmek gerektiğini, kendilerinin de Macar Turan Vakfı’nın daveti üzerine bu kurultaya katıldıklarını ve gerçekten çok mutlu olduklarını söyledi.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Macaristan Delegesi Suat Karakuş,  kurultayda dünyadaki bütün Türk boylarının bir araya geldiğini ,Budapeşte Büyükelçi Şakir Fakılı’nın da katılımıyla Türk delegasyonu olarak burada bulunduklarını, bu kurultayın tüm Türk Hun uluslarına hayırlı, uğurlu olmasını diledi.

Türkiye’den kurultaya katılan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, “Buraya büyük bir grupla geldik. Hedefimiz bundan sonraki kurultaya Türkiye’den çok sayıda gencimizi de getirerek, atalarının bu kültür iklimini bizzat yaşamalarını sağlamaktır. Önümüzdeki kurultaya çok daha yüksek sayıda katılacağız” dedi.

Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün de, dünyadaki Türklerin büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, “Yeryüzündeki 300 milyon Türk dilde, fikirde, işte birlik sağlayacak seviyeye geldiğinde, dünya yeniden adaletle ve hakkaniyetle yönetilecek. Kurultaydaki tarihi spor gösterileri ve kültürel etkinlikleri gördüğümüzde; Türklerin ne kadar engin bir tarihe, zengin bir kültüre ve muhteşem bir medeniyete sahip olduklarını bir kere daha idrak ediyoruz. Moğolistan’dan Macaristan’a, Asya’dan Amerika’ya, Sibirya’dan Kosova’ya bütün dünya Türklüğünü bir araya getiren Bugaç Ovası’ndaki bu görkemli organizasyon, Türklerin yeniden dirilişine şahitlik ediyor. İhtişamlı geleceğimizi, öncelikle gençlerimizin zihinlerinde inşa etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Belçika’dan etkinliğe katılan başta Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci ve eski Gent Türk Ocağı Başkanı Recep Tuncer Sarı, Macaristan’da düzenlenen bu kurultaya katılmaktan ötürü büyük onur duyduklarını, Türk Dünyasındaki kardeşliği gördüklerini ve bu organizasyona katılmaya ve katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

“ALDI NEMÇE, BİZİM NAZLI BUDİN’İ”

Uçsuz bucaksız Macar ovaları, bizim akıncı beylerimizi, nal seslerimizi, mehter ezgilerimizi ve asaletimizi iyi bilir…

Budapeşte’ye gelip mâzinin ihtişamından pay almamak, nasiplenmemek olmazdı… Biz de Gül Baba’ya gidip el açtık, dua ettik… Estergon Kalesi’ne gidip, kırık minareli camiimize nazar ettik… Budin Kalesi’ne çıkıp; düşmana karşı son savunmada 70 yaşında şehit düşen son Budin Valisi Abdurrahman Avni Paşa’nın ruhuna fatiha okuduk. Budin Kalesi’nden nazlı Tuna’yı iç çekerek seyrettik… Galiçya şehitliğine gidip, Mehmetçiklerimizin kabirlerinde toprağı öptük. Türk işte budur! Türkiye’den binlerce kilometre ötede şehit düşer… “Bilmeyen ne bilsin bizi!”

Budapeşte’de bana Türk misafirperverliğinin en güzel örneğini gösteren değerli meslektaşım, kardeşim Mehmet Başaran’a gönül dolusu selamlar, teşekkürler…

12 Eylül döneminde Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde beraber volta attığımız, aynı karavanaya kaşık salladığımız, birlikte okuduğumuz hatim dualarına birlikte amin dediğimiz, daha sonra Viyana’da kucaklaştığımız kadim dostum, sevgili kardeşim Latif Hüzziyas’la, uzun yıllar sonra Budapeşte’de tekrar biraraya gelmek, tarifi müşkül bir güzellikti.

Allahımıza hamdolsun… Bize bütün bu sevinçleri yaşattı.

Başka nice güzelliklerde buluşmak üzere…   

ATİLLA’NIN TORUNLARI

Macaristan’da ikinci parti konumunda bulunan Jobbik’in Genel Başkanı Gabor Vona, Türk asıllı 27 milletten temsilcinin katılımıyla Macaristan’da düzenlenen “Kurultay” etkinliğindeki Türk-Macar dostluğuna vurgu yaparak, “Dünyaya Türk ve Macar milletlerinin düşmanca değil kardeşçe hareket edebildiklerini gösterebiliriz” dedi.

Macaristan’ın Bugac kasabasında yapılan ve Türk asıllı 27 milletten temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Kurultay’ı değerlendiren Vona, Kurultay’ın Macaristan’ın en büyük kültür organizasyonu olduğunu, ortak geçmişe ve kültüre sahip ülke ve halkların iki yılda bir bu organizasyon çerçevesinde bir araya geldiklerini söyledi.

 Vona, Bugac’ta toplanan halkların dünyaya kardeşlik mesajı verdiğini belirterek, “İnsanlar, kendi dinlerinden, kültürlerinden, ırklarından olmayanları bile barış içinde ve kardeşçe sevebiliyorlar. Burada arkadaş ve kardeş milletlerle, eski göçebe milletlerin torunlarıyla buluştuğumu hissediyorum” dedi.

Avrupa’nın en büyük geleneksel kültür festivali olan Hun ve Türk kökenli milletlerin soylar toplantısı “Kurultay”ın önemini anlatan Vona, Macaristan’da bir araya gelen aynı kökene sahip milletlerin birbirlerini siyasette, ekonomide kültürel alanlarda da desteklemeleri gerektiğini düşüğünü ifade etti. Vona, “Beraberce kardeşçe yaşayabileceğimiz bir dünya meydana getirebileceğimize inanıyorum” mesajını verdi.

Macaristan’daki partiler arasında en çok genç seçmene sahip parti olduklarına değinen Vona, Türkiye’nin de genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çekerek, “Bizim görevimiz burada bu iki milletin gençlerinin tanışmalarına vesile olup ileride birbirlerine yardımcı olmalarını sağlamak. Dünyaya Türk ve Macar milletlerinin düşmanca değil kardeşçe hareket edebildiklerini gösterebiliriz. Bu ilişkileri siyasal, politik ve kültürel alanlara da yayabiliriz” diye konuştu.

“Atilla’nın torunları birbirlerine söz verdi”

Araştırmacı-yazar Dr. Muhsin Kadıoğlu da Hun kökenli halkların, Türk kardeşliği başlığı altında bir araya geldiklerine dikkati çekerek, “Atilla döneminde Hun topraklarında yaşamış halkların torunları, gelenekleri ve göreneklerini yaşatmak, kardeşliklerini tazelemek için Macaristan’ın Bugac kentindeki Kurultay’da bir araya geliyorlar” dedi.

Kurultay katılımcılarının ortak bir bildiriye imza attıkları kaydeden Kadıoğlu, “Bu bildiri çerçevesinde Hun topraklarında yaşamış Atilla’nın torunları bundan sonraki dönemde sevinçte ve kederde birlikte olacaklarına dair birbirlerine söz vermiş oldular. Bu imzanın Orta Avrupa’da yeni bir dostluk ve kardeşlik dönemi başlatacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Kadıoğlu, organizasyonun sadece Türk dünyasının birlikteliği için önemli olmadığını aynı zamanda İslam coğrafyasının bu yeni dostluk ve kardeşlik bağlantısından istifade edeceğini düşündüğünü belirterek, Atilla’nın torunlarının bugün İslam ve Türk dünyasında yaşanan sorunlara ilgisiz kalmadıklarını söyledi.

“İki millet arasında kaynaşmaya etkisi oldu”

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül ise Kurultay’ın Türk, Macar ilişkileri açısından çok önemli olduğunu, Türkiye’den birçok sivil toplum kuruluşunun yanında resmi katılımların da gerçekleştiğini ifade etti.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarından birçok ülkenin katılımıyla gerçekleşen Kurultay’da her ülkenin kendi kültürünü tanıtma fırsatı bulduğuna değinen Gül, Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi olarak kurultaya katıldıklarını, bu ve benzeri etkinliklerin iki millet arasındaki tanışma ve kaynaşmaya büyük etkisi olduğunu söyledi.

Gül, ayrıca okçuların ve atlı savaşçıların gösterileri ile yerli halkın yaptığı dans ve müzik sunumlarının katılımcılara zevkli anlar yaşattığını, geleneksel giysilerin el sanatlarının ve yiyeceklerin gelen misafirlere sunulmasının bu şöleni daha da anlamlı hale getirdiğini belirtti.

ATTİLA’NIN TORUNLARI ‘KURULTAY’DA TOPLANDI

Kısaca özetleyecek olursak, bir kurultay böyle geçti…

Beşinci kez Hun kökenli halkların bir araya geldiği Hun-Türk Kurultayı, 27 ülkenin katılımıyla yine Macaristan’da yapıldı… İki gün süren ve yüz binlerce ziyaretçinin izlediği kurultaya katılan ülkelerin bayrakları süvariler tarafından sergilendi

Macaristan’ın Bacs-Kiskun eyaletindeki Bugac şehrinde 5’inci Hun-Türk Kurultayı düzenlendi. Bu yıl 27 ülkeden katılımın olduğu kurultayda, çok sayıda çadır kuruldu, yüzlerce atlı, yaptığı birbirinden ilginç gösterilerle izleyicileri büyüledi. 2007’de ilk kez Kazakistan’da yapılan, daha sonra 2008’den itibaren Macaristan’da düzenlenmeye başlanan etkinlik 8-10 Ağustos arasında gerçekleştirildi. Kurultayın açılışını üç dönemdir organizasyonu yürüten Macaristan Parlamentosu Başkanvekili Lezsak Sandor yaptı. Kurultaya; Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tataristan, Moğolistan, Yakutistan, Türkmenistan, Uygur Türkleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Dağıstan, Rusya ve birçok Türk boyu temsilcisinin yanı sıra, Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen Türkler de katıldı. 500’lü ve 1000’li yıllarda Orta Asya’daki Turan halklarının yaşamını anımsatan organizasyonda, Türkiye ve Avrupa’dan gelen Türk dernekleri çeşitli konserler verdi. İki gün süren ve yüz binlerce ziyaretçinin katıldığı etkinliğin açılışında, kurultaya katılan ülke bayrakları at üstünde tek tek sergilendi. 320 Macar atlısının düzenlediği gösteriler ve çeşitli yarışlar izleyicilere heyecanlı anlar yaşatırken, 220’den fazla açık hava çadırının kurulduğu alanda sergilenen farklı milletlerin halk oyunları ve dans gösterileri katılımcıları büyüledi. Kurultaya katılan ülke ve Türk boylarının süvarilerinin sergilediği birbirinden güzel gösteriler ise ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Zırhlı atlıların geçit töreni, düellosu ve gösterileri, atlı güreşçilik, koyun kovalama yarışları, göçebe savaş mücadeleleri, okçuluk gösterileri canlandırıldı. Organizasyonun Türkiye ve Avrupa ayağı Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği (UKİD) tarafından gerçekleştirildi. UKİD tarafından teşkil edilen resmi heyet, içinde birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve akademisyenin yer aldığı 45 kişiden oluştu. Etkinliğe katılan Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, bu etkinliğin Türk dünyasından çok çeşitli ulusların, kavimlerin katıldığı şenlik havasında geçen bir festival olduğunu, bu festival için Macar hükümetine teşekkür etmek gerektiğini, kendilerinin de Macar Turan Vakfı’nın daveti üzerine bu kurultaya katıldıklarını ve gerçekten çok mutlu olduklarını açıkladı.

‘İSLAM COĞRAFYASI İÇİN DE ÖNEMLİ’

Kurultay’ı değerlendiren araştırmacı-yazar Dr. Muhsin Kadıoğlu, Hun kökenli halkların Türk kardeşliği başlığı altında bir araya geldiklerine dikkati çekerek, “Attila döneminde Hun topraklarında yaşamış halkların torunları, gelenekleri ve göreneklerini yaşatmak, kardeşliklerini tazelemek için Macaristan’ın Bugac kentindeki Kurultay’da bir araya geliyorlar” dedi. Kadıoğlu, organizasyonun sadece Türk dünyasının birlikteliği için önemli olmadığını, aynı zamanda İslam coğrafyasının bu yeni dostluk ve kardeşlik bağlantısından istifade edeceğini düşündüğünü belirterek, Attila’nın torunlarının bugün İslam ve Türk dünyasında yaşanan sorunlara ilgisiz kalmadıklarını söyledi.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir