CAN AZERBAYCAN’A KUTLU OLSUN

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Bakü 2015 için düzenlenen panelde konuşma yaptım. Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı olarak, böyle bir organizasyonu düzedikleri için üniversite yönetimine,

Azerbaycan’ın İstanbul Konsolosu Esmira Hüseynova’ya, Kültür Üniversitesi Genel Sekreteri Taygun Altıntaş, Dekan Ömür Ceylan, Yard Doç. Dr. Volkan Ekin’e, Müşkif Baylarov’a, Fariz Veliyev ile çalışma arkadaşlarına ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.

Bakü 2015 hayırlı olsun!..  Türkiye; kardeş Azerbaycan’ın “1. Avrupa Olimpiyat Oyunları”nı tertipleyecek olmasından büyük sevinç ve gurur duyuyor.

Avrupa’nın muhtelif memleketlerinden Bakü’ye gelecek binlerce kişi, Azerbaycan’ın güzelliklerini görecek, insanların sıcaklığını hissedecek ve bütün dünya bilecek ki, bu ülkede yahşi işler başarılabilmekte.

Biz de Türkiye olarak bundan mutluluk duyacağız. Kardeş Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, başarısı bizim başarımız olacak.

İlk Avrupa Olimpiyat Oyunları, Bakü’de 12-28 Haziran’da yapılacak.

Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) 2012’de yaptığı toplantıda; her dört yılda bir düzenlenecek Avrupa Oyunları’nın ilk ev sahipliğini Azerbaycan’a vermişti.

Asya Oyunları, Pan Amerikan Oyunları ve Afrika Oyunları gibi organizasyonlardan sonra ilk defa Avrupa Olimpiyat Oyunların düzenlenecek olması ve bunun da Azerbaycan’a verilmesi, çok sevindirici.

Bakü’nün, Avrupa’nın bu ilk çok branşlı organizasyonuna ev sahipliği yapacak olması, Azerbaycan’a çok şey kazandıracaktır.

Organizasyonda 50 ülkeden altı binden fazla sporcu, 20 spor dalında yarışacak:

Azerbaycan’ın muhteşem güzelliklerinin tanıtılmasını sağlayacak Bakü 2015; tüm dünyada televizyonlardan canlı olarak seyredilebilecek ve 800 saatlik bir yayın akışı olacak. Avrupa Oyunları’na 1 milyon seyirci ve 750 basın mensubu iştirak edecek.

 Oyunların logosu ise Azerbaycan’ın tarihinden ve kültüründen yola çıkarak hazırlanmış.  Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov, logonun tarihi önemine dikkat çekiyor: Logo Azerbaycan’ın tarihi ve çağdaş yapısını ifade eden beş ana unsuru bir araya getiriyor: Ateş, su, Zümrüdü Anka kuşu, halı ve nar…

Organizasyon vesilesiyle, Azerbaycan spor tesisleri anlamında dev hamleler yaparak büyük yatırımlara imza attı. Avrupa Oyunları, 18 ayrı mekânda oynanacak. Bunlar arasında yeni inşa edilen Milli Stadyum ve Milli Olimpik Arena da var. 3 bin 755 odalı Olimpiyat Köyü de dahil olmak üzere, bütün bu mekânlar güzelliklerle dolu ve göz kamaştırıyor.

Avrupa’nın her ülkesinden gelecek olan 6 bin sporcunun konaklayacağı “Atlet köyü” inşa edildi. Gelen sporcuların konaklayacağı lüks rezidanslarda sporcuların güvenliği ve rahatlığı için her şey düşünülmüş durumda. 13 bloktan oluşan Atlet Köyü’nde sporcular için 3 bin 755 oda var. Basın mensupları için ise dört bloktan oluşan 1464 odalı “Medya Köyü” yapılıyor.

Ayrıca yarışların düzenleneceği beş yeni bina inşa edildi: 7 bin kapasiteli Milli Jimnastik Arenası, yarışların yapılacağı 1600 kapasiteli BMX Velopark, Bakü’nün batısındaki Bakü Atıcılık Merkezi, Bakü Su İdmanı Sarayı ve Bakü Milli Stadyumu. 

Koşu yarışları dışında Büyük Şor Gölü yakınındaki açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Bakü Milli Stadyumu’nu bir Türk şirketi yaptı. 68 bin kişi kapasiteli stadyum, Kafkasya’nın en büyük stadı.  496 bin m2 toplam saha alanında yerleşen ve 204 bin m2 toplam kapalı inşaat alanı bulunan proje, ticari alanlar, engelli, genel kullanım alanları, basın ve özel kullanıma ayrılmış kısımları içine alıyor. Stadyumun maliyeti 640 milyon dolar.

Azerbaycan, Avrupa Oyunları’na başarıyla ev sahipliği yaparak Hazar’ın, Bakü’nün ve ülkenin bütün güzelliklerinin büyük tanıtımını yapmayı ve memlekete gelecek turist sayısını artırmayı hedefliyor. 2010 yılında, içinde Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kalesi de  olan Bakü’nün tarihi merkezi “İçeri Şehir” UNESCO’nun Dünya Mirasları listesine girmişti.

Biz, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimizi bu büyük muvaffakiyetlerinden dolayı tebrik ediyoruz.  Gelecekte inşallah; Türkiye ile Azerbaycan ve diğer Türk memleketleri müşterek çalışmalarla, spor ve kültür sahalarında, bütün dünyayı hayran bırakacak muhteşem organizasyonları birlikte başaracaktır.

BİR MİLLET

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Bir millet, iki devlet ilkesiyle, bu oyunların sanki Türkiye’de yapılıyormuş yaklaşımı içindeyiz. Daha önce Türkiye’de yapılan uluslararası organizasyonlarda edindiğimiz tecrübeleri, her zaman kardeşlerimizle paylaşacak ve destek olacağız. Avrupa Oyunları’nın birincisinin en üst düzeyde gerçekleşmesi ve Azerbaycan spor tarihine bir başarı nişanesi olarak kazınması için elimizden geleni yapacağız. Bir olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir