BALKAN SPOR KONGRESİ VE KIRKPINAR SEMPOZYUMU 2015

BALKAN SPOR KONGRESİ VE KIRKPINAR SEMPOZYUMU 2015

Trakya Üniversitesi ve Tetova Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Balkan Spor Bilimleri Kongresi ve 8. Uluslararası Kırkpınar Sempozyumu Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde yapıldı.
Açılışa Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, dekanlar, yüksekokul ve enstitü müdürleri, akademisyenler ve idari personel katıldı.
Açılışta Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İlhan Toksöz, Tetova Devlet Üniversitesi’nden Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Airi Jiba, Doç. Dr. Fadil Mamuti, Spor Bilimleri Derneği Asbaşkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, Prof. Dr. Elvira Dode, Romanya Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Dana Badau, Universe College Rektörü Prof.Dr. Dugagjin Sokoli birer konuşma yaptı.
Rektör Prof. Dr. Yener Yörük de, üç yıl önce başlayan bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.
Edirne’nin sadece bir kültür şehri olmadığını söyleyen Rektör Yörük, Edirne’nin dünyanın en köklü spor oyunlarından biri olan Kırkpınar’a ev sahipliği yaptığını ve 3. Balkan Özel Gereksinimli Çocuklar Spor Oyunlarına ev sahipliği yapacağını hatırlattı.
Açılışta konuşan BESYO Müdürü Doç. Dr. İlhan Toksöz, Kırkpınar Sempozyumu’nun düzenlenmeye başlanmasından bu yana 140 bilimsel çalışmanın yapıldığına işaret ederek şunları söyledi;
“Bu 140 çalışmanın 100’ü aşan miktarının kabul edildiği ve bunun kitabının yayınlandığı bir kongredeyiz. Bugün burada özellikle Arnavutluk’tan, Romanya’dan, Kosova’dan, Makedonya ve Bulgaristan’dan gelen değerli yönetici arkadaşlarımız var. Bu kongrenin ilkini sayın rektörümüzün önderliğinde Makedonya’da yapmıştık. Daha sonra devam ettik ve sıra bize geldi. Bu kongrede sporun barışçıl ve centilmenlik duygusundan bölgemizin faydalanmasını diliyorum.” 
Organizasyonda Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin yağlı güreş gösterisi ve Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğunun halk oyunları gösterisi büyük alkış aldı.
KIRKPINAR SINIRLARI AŞMALI
Sempozyuma, “Tarihi Süreçte Kırkpınar ve Evrensel Açılımı” isimli bildiri ile katılan Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün, bildirisinde özetle şunları söyledi: 
“Biz, elimizin altındaki hazinenin kıymetini bilmiyoruz. 
Dünyada böyle emsalsiz bir organizasyon var mı; 654 yıldır devam eden… 
Her hareketi bir kültür, medeniyet ve insanlık değeri olarak karşımıza çıkan… 
Bir türlü kıymetini bilemediğimiz, dünyada geleneksel sporların câzibe merkezi haline getiremediğimiz, ecdad yâdigârı Kırkpınar…
Tarih, spor, kültür, gelenek birlikteliği olan Kırkpınar, dünyanın, devamlılığı en eski spor organizasyonudur. 
Dünyada Kırpınar’dan daha eski, daha köklü ve daha sürekli bir spor organizasyonu yoktur. Modern olimpiyatların başlangıcı 1896. Oysa Kırkpınar 653 yıldan bu yana yapılmaktadır. 
Kırkpınar’da bir milletin kültür ve medeniyet hazinesi bulunuyor.
Geleneksel dokusunu zedelemeden, Kırkpınar’ı dünyanın cazibe merkezine dönüştürmemiz gerek. 
Eşsiz ve emsalsiz ecdad yâdigârı muhteşem Kırkpınarımız’ı bütün dünyanın geleneksel sporlar merkezi haline getirmenin yollarını bulmalı ve bir an önce uygulamaya geçmeliyiz.
Kırkpınar Edirne’ye, Türkiye’ye ve bütün Türk Dünyasına çok şey kazandıracak görkemli bir hazinedir. 
Kırkpınar’ı iki-üç gün ile sınırlamamalı, haftaya ve hatta haftalara yayarak, tam bir spor ve kültür şöleni haline getirmeliyiz. Bunun maddi ve manevi büyük kazanımları olacaktır. 
Kırkpınar’da Türk dünyasından güreşçiler de “temsili” güreşler yapabilmelidir.
Azerbaycan’ın, Kırgızistan’ın, Kazakistan’ın, Özbekistan’ın, Türkmenistan’ın ve Türk dünyasının bütün bölgelerinin güreş kültürü, Edirne’de sergilenmelidir.
Ayrıca, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılacak ön elemeler ve Edirne’ye doğru taşınacak meşalelerle, Kırkpınar’a bir Türk Olimpiyatı havası verilip, organizasyonun tüm dünya tarafından ilgi ile takibi sağlandığında, Türk güreşi ve kültürü dünyanın gündemine kurulacaktır. 
Kırkpınar bizim önemli bir devlet politikamız ve uluslararası alanda markamız haline getirilmelidir. 
Her iş ehline verilmelidir. Bütün bu saydığımız işleri yapacak profesyonel ekipler, ajanslar, sponsorluk kuruluşları, özel sektör ve devlet mekanizmaları devreye sokulmalıdır. 
Oyunu kuralına göre oynayalım, Kırkpınar’ı dünya markası yapalım.
ZENGİN GÜREŞ TARİHİ VE KÜLTÜRÜ
Güreş, Türklerin milli sporudur ve Türklerin tarih sahnesine çıktığı günden bu güne yapılagelmektedir. Tarihi süreçte Türkler güreş yapmış, ata binmiş ve ok atmış ve bunları milli sporları haline getirmiştir. 
Sınırlı bir coğrafyada kalmayıp üç kıtaya yayılan Doğudan batıya âdeta bir yay gibi yayılan Türkler, güreşe her zaman önem vermişlerdir. 
Günümüzde de büyük Türk coğrafyasında, Türk dünyasında bu gelişme ve çeşitlilik; Kazak Güreşi, Kırgız Güreşi, Kuraş, Kuşak Güreşi, Aba Güreşi, Şalvar Güreşi, Karakucak, Minder Güreşi, Yağlı Güreş, At Üstünde Güreş ve Ağaç Güreşi gibi çeşitleriyle, Türk güreşini renklendirmektedir.
KIRKPINAR’IN EVRENSEL AÇILIMI
Yeryüzünde 653 yıldır yapılan yegâne spor organizasyonu Kırkpınar güreşleridir. Tarihi derinliği, kültürel motifleri ve câzibesi ile evrensel alana açılıma son derece müsait olan Kırkpınar, özünü ve değerlerini muhafaza ederek, uluslararası seviyede profesyonel bir yapılanmayla, dünya çapında bir marka değerine kavuşturulabilir. 
Kırkpınar’ın sosyo-kültürel boyutu yerel bir panayır havasından kurtarılarak Türk Cumhuriyetleri, Balkan ülkeleri ve diğer dünya ülkelerinin katılımıyla evrensel bir seviyeye taşınmalıdır.
Bunun için oluşturulacak fuarlarla ülkelere tanıtım stantları ve etkinlik alanları verilmeli, yazılı ve görsel dünya basınının katılımı ve yayını sağlanmalıdır. 
Amerika’dan Japonya’ya, Rusya’dan Katar’a birçok ülkenin basın ve tanıtım araçları kullanılmalıdır.
Tüm bu etkinlikler, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar bizzat devreye sokularak, profesyonel bir yönetim anlayışıyla gerçekleştirilmelidir.
Kırkpınarın tarihine ve kültürel derinliğine baktığımızda bütün söylediklerimizin geçerliliği ortaya çıkıyor:
TARİHTEN GELECEĞE KIRKPINAR
Tarih, spor, kültür, gelenek birlikteliği olan Kırkpınar, dünyanın, devamlılığı en eski spor organizasyonudur. Dünyada Kırpınar’dan daha eski, daha köklü ve daha sürekli bir spor organizasyonu yoktur. Geleneksel dokusunu zedelemeden, Kırkpınar’ı dünyanın cazibe merkezine dönüştürmemiz gerek. Kırkpınar’da Türk dünyasından güreşçiler de temsili güreşler yapabilmelidir. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılacak ön elemeler ve taşınacak meşalelerle, Kırkpınar’a bir Türk Olimpiyatı havası verilip, organizasyonun tüm dünya tarafından ilgi ile takibi sağlandığında, Türk güreşi ve kültürü dünyanın gündemine kurulacaktır. 
SONUÇ:
Bünyesinde böylesine büyük bir tarihi birikime, kültür ve medeniyet hazinesine sahip Kırkpınar, çağdaş, modern ve evrensel ölçülerde yeni bir ihtişam hamlesi bekliyor…

Dünyanın en köklü spor organizasyonu Kırkpınar, tarihi ihtişamına yakışır bir çağdaşlık anlayışıyla dünya gündemine getirilmeyi hak ediyor.
Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri ve diğer dünya milletlerini Kırkpınar’ın çeşitli etkinliklerine yararlı bir şekilde dahil etme maharetini göstermeliyiz. Kırkpınar, bir haftalık bir süreye yayılmalı, sportif müsabakaların yanısıra kültürel etkinlikler ve sosyal faaliyetler düzenlenmelidir.
ŞEHİRLERDEN FİNALLERE
Kırkpınar öncelikle; ülke içinde, “şehirlerden finallere” bir olimpiyat organizasyonu anlayışıyla tatbik edilmeli ve en son Edirne’de zirveye çıkacak bir kademe anlayışıyla uygulanmalı, elemelerden sonra ortaya çıkacak seçkin pehlivanlar Kırkpınar’da er meydanına çıkmalıdır. 
KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
Kırkpınar’da, (müzik, halk oyunları, resim sergisi, sinema tiyatro vs. gibi) kültürel etkinliklere ağırlık verilmeli ve bu alanda Balkanlar ile Türk Dünyası ülkelerinin zengin kültürel unsurları özenle devreye sokulmalıdır. 
ULUSLARARASI FUAR
Sarayiçi’nin spor alanı dışındaki alanları, Kırkpınar haftası boyunca yerel bir panayır havasından kurtarılarak, uluslararası bir fuar merkezi haline getirilmelidir. Burada Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri ve diğer ülkelere, tanıtım için uygun konular belirlenerek standlar verilmeli ve yüksek seviyede tanıtımlara imkan sağlanmalıdır.
TANITIM VE PROPAGANDA
Sportif, kültürel ve sosyal etkinlikleriyle birlikte Kırkpınar bütün unsurlarıyla dünyaya tanıtılmalıdır. Bu münasebetle dünyanın büyük basın kuruluşlarından ve ajanslarından temsilciler Edirne’ye getirilmeli, çeşitli ülkelerden basın mensupları davet edilmeli, tanıtım ve propaganda sistemi kurulmalıdır.
KIRKPINAR AJANSI
Sahasında uzman kişilerden profesyonel anlamda bir Kırkpınar Ajansı kurulmalı ve bu kuruluş çalışmalarını yıl boyunca sürdürerek, bahsedilen konuları çağdaş, modern, akılcı ve faydacı bir anlayışla yerine getirmelidir.
KATILIMCILAR:
Sözü geçen hedeflere ulaşılması ve düzenlemelerin başarıyla uygulanması adına;
Gençlik ve Spor Bakanlığı
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Başbakanlık Tanıtma Fonu
Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA)
TÜRKSOY
TÜRK KONSEYİ
Edirne Valiliği
Edirne Belediye Başkanlığı
Trakya Üniversitesi… 
gibi kuruluşların tamamı işin içinde olmalı ve Türkiye için ortak bir çalışma sistemi oluşturmalıdır. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir