AVRASYA PARSI

KAZAKİSTAN

2013 yılının son ayında kardeş ülke Kazakistan’da yapılan şampiyonaya Türkiye de katıldı…

Kazakistan Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan ile birlikte yedi bağımsız Türk devletinden biri ve Türk Konseyi üyesi.

Kazakistan; Türk devletlerinin yüz ölçümü bakımından en büyüğü. Avrupa kıtası kadar büyüklüğü var. 2.727.300 km2. Ancak ülkenin sadece 16 milyon nüfusu var.

Ülkenin Başkenti: Almatı. Para birimi: Tenge. Kişi başına düşen milli gelir: 2500 doların üstünde.  Ülke doğal kaynaklar bakımından da çok zengin. Kazakistan’da büyük petrol, uranyum, demir, altın ve kurşun rezervleri bulunmakta.

 Kazakistan, Kuzey Türkistan olarak da bilinir. 14.yüzyıla kadar hâlâ eski Türk dini olan Şamanizm’e bağlı kalanlar vardı. Orda Hanlığı, Kazak Hanlığı hakimiyetlerinin ardından Rusya 1864’te de Kazakistan topraklarının tamamını işgal ediyor. Kazakistan 21 Ekim 1991’de resmen bağımsızlığını ilan etti. Ve hemen iki saat sonra, bu kardeş ülkeyi tanıyan Türkiye oldu…

Bağımsızlık sonrası ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazanan ve hâlen bu görevi sürdüren Nursultan Nazarbayev, ülkenin güvencesi… Kazakistan, Türk tarihinin önemli devletlerinden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın Ordu gibi devletlerin merkez üssü, Kıpçak, Oğuz, Karluk gibi Türk boylarının beşiği olmuş.

İşte bu kadim kardeş ülke Kazakistan’ın tarihi bir şehri Taraz’da uluslararası Kazak güreşleri organizasyonuna şahit olduk. Çin ü Maçin’den, dünyanın dört bir yanından gelen ülkelerin pehlivanları Taraz’da kozlarını paylaştı. Bu tarihi şehir, geçmişte tarihin önemli olaylarına şahitlik etmiş…

Taraz (Talas) alfabesi, Orhun Yazıtları’ndaki Göktürklerin ilk alfabesi’nin bir başka çeşidi olup, ismini bu şehirden almış. Talas 751 yılında bugünkü Kırgızistan sınırları civarında Abbasiler ve müttefiki olan Karluklar ile Çin Tang Hanedanı arasında yapılan savaş, Talas Savaşı olarak tarihe geçmiş. Eski Taraz, 11. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar Karahanlılar zamanında en parlak dönemini yaşamış.

Avrasya Parsı Kazak Güreşleri bize uluslararası bir organizasyonun bütün özelliklerini yansıtmasıyla değişik ve güzel heyecanlar yaşattı… Son olimpiyatlarda 7 altın madalya alarak Türk dünyasını en iyi şekilde temsil eden ülke olan Kazakistan, geleneksel sporlarda da uluslararası alana başarıyla çıkıyor. Asya’nın parlayan yıldızı Kazakistan son olarak, Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi organizasyonunu düzenledi. Türk ekibi, ilk defa katıldığı turnuvada altıncı oldu. Birinciliği Kazakistan, ikinciliği Moğolistan ve üçüncülüğü de Rusya kazandı.

AVRASYA’NIN PARLAYAN YILDIZI

Kazakistan; kültürde, sanatta, iktisatta olduğu gibi sporda da büyük hamleler yapıyor. Son olimpiyatlarda 7 altın madalya alarak Türk dünyasını en iyi şekilde temsil eden ülke olan Kazakistan, geleneksel sporlarda da uluslararası alana başarıyla çıkıyor.

Asya’nın parlayan yıldızı Kazakistan son olarak, Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi organizasyonunu düzenledi. Moğolistan, İran, Rusya, Polonya, Tacikistan, Kazakistan, Çin gibi ülkelerin iştirak ettiği turnuvaya Türkiye de bu yıl ilk defa katıldı.

Kazak Güreşi Federasyonu Türkiye Temsilcisi Askar Kumar ile Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün’ün çalışmalarıyla oluşturulan Türkiye ekibi, Kazakistan’da büyük bir sevgiyle karşılandı. 

Kazakistan’ın tarihi Taraz şehrinde yapılan Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi Turnuvası’nın finalleri TRT Avaz Kanalı tarafından naklen yayınlandı.

Kazak Güreşi Federasyonu Türkiye Temsilcisi Askar Kumar, “Kazak güreşi çok iyi planlanmış ve modernize edilmiş bir branş. Uluslararası alanda gittikçe yayılıyor. Biz de Kazak güreşinin dünya gündemine gelmesi için Türkiye’de Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün’le birlikte çalışıyoruz. Türkiye’nin desteği için, bütün emeği geçenlere teşekkür ederim. İyi bir başlangıç oldu. İnşallah bundan sonra daha iyi işler yaparak, Türk dünyasının sportif, tarihi ve kültürel değerlerini yaşatacağız” dedi.

 TRT AVAZ’ın Kazakistan’ın Taraz şehrinden yaptığı canlı yayına yorumcu olarak katılan Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün de, “Kazak kardeşlerimizin davetine icabet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türk dünyasının her alanda olduğu gibi sporda da engin bir tarihi ve zengin bir kültürü var. Biz bunu en iyi şekilde işleyerek, dünya gündemine getirmek istiyoruz. Efsanevi Kazak güreşçi Hacı Muhan’ın torunları, yeniden dünya sahnesine çıkıyor. Avrasya Parsı Kazak Güreşleri bize bu hissi verdi.

Sanatçıların ve folklor ekiplerinin gösterileri organizasyona ayrı bir renk kattı. Salonda tarihi Kazak çadırları da vardı ve takımlar bu çadırlardan mindere çıkıyordu. Spor, kültürle desteklenmişti. Bu durum bizim Avrasya Kültür ve Spor Birliği’nin ruhuna ve misyonuna da uygundu. Kazak kardeşlerimizle yeni bir yolun başındayız. İnşallah Türk dünyasına spor yoluyla güzellikler yaşatmayı başaracağız” şeklinde konuştu.

Ömer Faruk Özbay, Murat Işık, Mustafa Coşkun, Erdal Doğan ve Bülent Doğan’dan kurulu Türk ekibi, ilk defa katıldığı Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi Turnuvası’nda altıncı oldu. Kazakistan’ın şampiyon olduğu turnuvada Moğolistan ikinci, Rusya da üçüncü sırayı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir