Aba Güreşi

TÜRKLERİN ATA SPORU

Türk milli sporu Aba güreşi judonun ve kuraşın atası.

Kayalara oyulmuş eski zamanlara ait birçok resim; Hun, Saka, Göktürk, Uygur, Oğuz, Karahanlı, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait, çıplak veya giysili güreş, küreş, kuraş ve aba güreşini temsil etmektedir.

Güreş sporunun tarihine bakıldığında en eski güreş türü olarak Aba güreşi görülmektedir. Bu güreş türü Türkmen, Saka, Uygur, Moğol, Özbek, Kazak, Kırgız, bugünkü sınırlar içinde de Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın pek çok köyünde her çeşit düğün, dernek ve şenliklerde ve sportif yarışmalarda yapılmaktadır.

Aba güreşi, dünyada giysilerle yapılan ilk güreş türlerindendir. Orta Asya’da mücadele ve askeri eğitim aracı olarak yapılan bu güreş sporu, M.Ö. 4. yüzyılda Türkler tarafından Çinlilere de öğretilmiştir. Hatta Uzakdoğu sporlarından judo, temelini ve temel tekniklerini aba güreşinden almış, zamanla bazı değişiklikler ve yenilikler yapılmış ve bugünkü modern judo ortaya çıkmıştır.

Modern judonun özünde ve temelinde Türk spor kültürünün olması, bizim için bir iftihar vesilesidir.

Antakya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş ile Judo ve Karate Federasyonu Eski Başkanı Prof. Dr. İbrahim Üztek, son yıllarda ata sporu aba güreşini eski ihtişamına kavuşturmak için büyük bir gayret içine girmiş ve bu milli sporumuzu uluslararası platforma taşımışlardır. Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün de organizasyona uluslararası alanda destek vermektedir.

Antakya Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası, Türk Dünyasından onlarca ülkenin katılımıyla görkemli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir